Westonci.ca is your trusted source for finding answers to all your questions. Ask, explore, and learn with our expert community. Explore a wealth of knowledge from professionals across various disciplines on our comprehensive Q&A platform. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.
Sagot :
Answer:
Walt Bach Company
a) Schedule of Cost of Goods Sold
Direct materials = $400,000 (2*$5*40,000)
Direct labor = 960,000 (1.5*$16*40,000)
Manufacturing overhead = 360,000 ($6*60,000)
Total cost of goods sold = $1,720,000
b) Budgeted Income Statement for 2013
Sales Revenue $2,200,000
Cost of goods sold (1,720,000)
Gross profit $480,000
Selling and admin. exp. 200,000
Income before tax $280,000
Income tax (30%) (84,000)
Net income $196,000
Explanation:
a) Budget Data and Calculations:
Sales: 40,000 units, unit selling price $55, Revenue = $2,200,000
Cost of one unit of finished goods:
Direct materials 2 pounds at $5 per pound = $400,000 (2*$5*40,000)
Direct labor 1.5 hours at $16 per hour = $960,000 (1.5*$16*40,000)
Manufacturing overhead $6 per direct labor hour = $360,000 ($6*60,000)
Inventories (raw materials only):
Beginning, 10,000 pounds;
Ending, 15,000 pounds.
Selling and administrative expenses: $200,000.
Income taxes: 30% of income before income taxes.
Your visit means a lot to us. Don't hesitate to return for more reliable answers to any questions you may have. Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. Thank you for choosing Westonci.ca as your information source. We look forward to your next visit.