Westonci.ca offers quick and accurate answers to your questions. Join our community and get the insights you need today. Discover a wealth of knowledge from professionals across various disciplines on our user-friendly Q&A platform. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

A stock is currently selling for $67 per share. A call option with an exercise price of $70 sells for $3.21 and expires in three months. If the riskfree rate of interest is 2.6 percent per year, compounded continuously, what is the price of a put option with the same exercise price

Sagot :

Answer:

$5.76

Explanation:

Calculation to determine the price of a put option with the same exercise price

We would be Using put-call parity and solving for the put price

$67 + P = $70e^–(.026)(3/12)+ $3.21

$67 + P = $70e^–(.026)(.25)+ $3.21

$67 + P =190.2797^–(0.0065)+ $3.21

$67 + P =$69.5465+ $3.21

$67 + P =$72.7565

P=$72.7565-$67

P=$5.7565

P=$5.76 (Approximately)

Therefore the price of a put option with the same exercise price will be $5.76

Your visit means a lot to us. Don't hesitate to return for more reliable answers to any questions you may have. Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Westonci.ca is committed to providing accurate answers. Come back soon for more trustworthy information.