Discover the answers to your questions at Westonci.ca, where experts share their knowledge and insights with you. Discover a wealth of knowledge from experts across different disciplines on our comprehensive Q&A platform. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

Brianna went to a carnival. She played five games and rode six rides. Justin went to the same carnival and played seven games and rode eight rides. If Brianna paid $11.75 and Justin paid $16.15, how much did one game cost to play?

Explain pls


Sagot :

i used algebra, g=games r=rides
on the third line i minused justin’s from briannas to get the $4.40 and that’s why that = 2g+2r
View image avrilz