Discover the answers you need at Westonci.ca, where experts provide clear and concise information on various topics. Connect with professionals on our platform to receive accurate answers to your questions quickly and efficiently. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

Rebecca is comparing two prices of peanut
butter. Peanut butter A has 12 ounces and
costs $6.00. Peanut butter B has 32 ounces and
costs $18.00. Which one is a better buy?


Sagot :

Answer:

Peanut butter A is the better buy,

Step-by-step explanation:

To compare them directly, we can find the price per ounce for each peanut butter.

Peanut butter A has 12 ounces and costs $6, thus, each ounce is [tex]\frac{6}{12}=\$0.50[/tex]

Peanut butter B has 32 ounces and costs $18, thus, each once is [tex]\frac{18}{32}\approx\$0.56[/tex]

Therefore, Peanut butter A is the better buy.