Discover the best answers at Westonci.ca, where experts share their insights and knowledge with you. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

The cost of 4 mangoes and 5 pears is Rs 260. If the cost of 1 mango is Rs 40, find the cost of 1 pear.

Sagot :

Answer:

Step-by-step explanation:

cost of 5 pears=260-40*4

=260-160

= Rs 100

cost of 5 pears=Rs 100

cost of 1 pear=Rs 100/5

=Rs 20

Answer:

1 pear = Rs. 20

Step-by-step explanation:

Multiply 4 by 40

4 x 40 = 160

Subtract 160 with 260

260 - 160 = 100

Divide 100 by 5

100 / 5 = 20

One pear = Rs. 20

We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. We're glad you chose Westonci.ca. Revisit us for updated answers from our knowledgeable team.