At Westonci.ca, we connect you with the best answers from a community of experienced and knowledgeable individuals. Discover precise answers to your questions from a wide range of experts on our user-friendly Q&A platform. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.

Tina's family buys 4 cheeseburgers and 3 orders of fries for $7.25. Louise's family buys 6 cheeseburgers and 3 orders of fries for $9.75. What is the total cost of 1 cheeseburger and 1 order of fries?

Sagot :

Answer:

cheeseburgers cost= $1.25 and

Fries cost = $0.75

Step-by-step explanation:

Given data

let cheeseburgers be x

and fries be y

4x+3y= 7.25--------------1

6x+3y= 9.75--------------2

Subtract the equations

   4x+3y= 7.25--------------1

  6x+3y= 9.75--------------2

-2x+0= -2.5

2x=2.5

x=2.5/1.5

x= 1.25

Put x=  1.25 in 1

 4x+3y= 7.25--------------1

 4(1.25)+3y= 7.25--------------1

 5+3y= 7.25

3y=7.25-5

3y=2.25

y= 2.25/3

y= 0.75

Hence cheeseburgers cost= $1.25 and

Fries cost = $0.75