Find the best answers to your questions at Westonci.ca, where experts and enthusiasts provide accurate, reliable information. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.
Sagot :
Answer: 101 revolutions
========================================================
Explanation:
C = circumference
C = pi*d
C = 3.14*19
C = 59.66
The distance around the wheel's edge is roughly 59.66 inches. This corresponds to the distance the bike travels after the tire spins one full revolution. It might help to imagine that there's wet paint on his tire, and that paint is being transferred to the flat ground.
Let x be the number of revolutions. After those x revolutions happen, the bike has moved forward 59.66x inches. Set this equal to 6000 (because 500 ft = 500*12 = 6000 inches) and solve for x
59.66x = 6000
x = 6000/59.66
x = 100.569896077774
x = 101
After 101 revolutions, Jason has traveled about 500 ft.
Note how x = 100 is too small because 59.66*x = 59.66*100 = 5966 which is 34 inches short of 6000 inches.
And also notice that x = 101 works because 59.66*x = 59.66*101 = 6,025.66 which is over the target mark we're after.
Radius 8.5
Circumference 2 pi r^2
=2(3.14)(8.5)^2
=6.28*72.25
= 453.73 in
12in=1ft
(453.73)/12
= 37.81083333333333
≈38
500/38
= 13.15789473684211
≈14
Circumference 2 pi r^2
=2(3.14)(8.5)^2
=6.28*72.25
= 453.73 in
12in=1ft
(453.73)/12
= 37.81083333333333
≈38
500/38
= 13.15789473684211
≈14
Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. Thank you for trusting Westonci.ca. Don't forget to revisit us for more accurate and insightful answers.