Welcome to Westonci.ca, where you can find answers to all your questions from a community of experienced professionals. Get quick and reliable answers to your questions from a dedicated community of professionals on our platform. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.
Sagot :
Answer:
Explanation:
From the given information:
The initial PE [tex](PE)_i[/tex] = m×g×h
= 5 kg × 9.81 m/s² × 10 m
= 490.5 J
The change in Potential energy P.E of the box is:
ΔP.E = [tex]P.E_f -P.E_i[/tex]
ΔP.E = 0 - [tex](PE)_i[/tex]
ΔP.E = [tex]-P.E_i[/tex]
If we take a look at conservation of total energy for determining the change in the internal energy of the box;
[tex]\Delta P.E + \Delta K.E + \Delta U = 0[/tex]
[tex]\Delta U = -\Delta P.E - \Delta K.E[/tex]
this can be re-written as:
[tex]\Delta U =- (-\Delta P.E_i) - \Delta K.E[/tex]
Here, K.E = 0
Also, 70% goes into raising the internal energy for the box;
Thus,
[tex]\Delta U =(70\%) \Delta P.E_i-0[/tex]
[tex]\Delta U =(0.70) (490.5)[/tex]
ΔU = 343.35 J
Thus, the magnitude of the increase is = 343.35 J
Thanks for using our service. We aim to provide the most accurate answers for all your queries. Visit us again for more insights. Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. We're dedicated to helping you find the answers you need at Westonci.ca. Don't hesitate to return for more.