Welcome to Westonci.ca, your ultimate destination for finding answers to a wide range of questions from experts. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.
Sagot :
Answer:
0.281 = 28.1% probability a given player averaged less than 190.
Step-by-step explanation:
Normal Probability Distribution:
Problems of normal distributions can be solved using the z-score formula.
In a set with mean [tex]\mu[/tex] and standard deviation [tex]\sigma[/tex], the z-score of a measure X is given by:
[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]
The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the p-value, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
A bowling leagues mean score is 197 with a standard deviation of 12.
This means that [tex]\mu = 197, \sigma = 12[/tex]
What is the probability a given player averaged less than 190?
This is the p-value of Z when X = 190.
[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]
[tex]Z = \frac{190 - 197}{12}[/tex]
[tex]Z = -0.58[/tex]
[tex]Z = -0.58[/tex] has a p-value of 0.281.
0.281 = 28.1% probability a given player averaged less than 190.
Thanks for using our service. We aim to provide the most accurate answers for all your queries. Visit us again for more insights. Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. Find reliable answers at Westonci.ca. Visit us again for the latest updates and expert advice.