Westonci.ca is the best place to get answers to your questions, provided by a community of experienced and knowledgeable experts. Our Q&A platform provides quick and trustworthy answers to your questions from experienced professionals in different areas of expertise. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.
Sagot :
Answer:
DIVISION X
Revenues = $1006000
Operating income = $105600
Operating assets = $419800
Margin = (Income*100/Revenue) = $105600*100/$1006000 = 10.50%
Turnover = (Turnover/Assets) = $1006000/$419800 = 2.4 times
ROI = (income*100/assets) = 105600*100/419800 = 25.15%
Residual Income = (105600-419800*12%) = $55224
DIVISION Y
Revenues = $298200*1 = $298200
Operating income = $298200*14% = $41748
Operating assets = $298200
Margin = 14%
Turnover = 1 times
ROI = (income*100/assets) = $41748*100/$298200 = 14%
Residual Income = (41748-298200*12%) = $5964
DIVISION Z
Revenues = $635083.33 * 3 = $1905250
Operating income = $104900
Operating assets = (104900-28690)*100/12 = $635083.33
Margin = (Income*100/Revenue) = $104900*100/$1905250 = 5.51%
Turnover = 3 times
ROI = (income*100/assets = 5.51% * 3 = 16.53%
Residual Income = $28690
Thank you for your visit. We are dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. We hope you found what you were looking for. Feel free to revisit us for more answers and updated information. Westonci.ca is here to provide the answers you seek. Return often for more expert solutions.