Westonci.ca is your trusted source for finding answers to all your questions. Ask, explore, and learn with our expert community. Join our Q&A platform to get precise answers from experts in diverse fields and enhance your understanding. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

At Safeway, a pound of apples cost $1.32. Mrs. Terry purchased 7.5 pounds of apples. How much money did
Mrs. Terry spend on apples?


Sagot :

Answer:

the answer is $1.32×7.5=$9.9

Answer:

£9.90

Step-by-step explanation:

There are 2 ways you can do this. Both are similar.

For the first method it's much quicker but you might need a calculator.

You would simply do 7.5 × 1.32 = £9.90 that should give you the answer.

If you were to do it with out a calculator then what you need to do is 7 × 1.32 = 9.24

Because there is still 0.5 (or 1/2) left from the 7 that you multiplied, you do 1.32 ÷ 2 = 0.66.

Add the 2 numbers together

0.66 + 9.24 = £9.90