Welcome to Westonci.ca, the Q&A platform where your questions are met with detailed answers from experienced experts. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.


A supermarket sells various brands of peanut butter.
• Brand A costs $1.92 per jar, and each jar contains 12 ounces.
• Brand B costs $2.40 per jar, and each jar contains 16 ounces.
Which brand costs less per ounce