Westonci.ca makes finding answers easy, with a community of experts ready to provide you with the information you seek. Join our Q&A platform and connect with professionals ready to provide precise answers to your questions in various areas. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.
Sagot :
Answer:
D.
Step-by-step explanation:
3b = 5$
3b = 6a
3b = 3 bags
6a = 6 apples
A. It costs 3.60 for 1 bag of apples
3.60 + 3.60 = 60 + 60 = 120 + 3 = 123 + 3 = 126
Meaning it would cost 126 for 3 bags of apples making this a incorrect option
B. It costs 3.60 for 1 apple
B is wrong because its one apple and if we were to subtract the apple would probably only cost a few change not 3$ and 60 cents.
C. The cost of 9 bags of apples is 30$
9b = 21a, its either c or d but I'm pretty sure its D!
D. The cost of 108 apples is 30$
D is correct
~ LadyBrain
Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. We're glad you chose Westonci.ca. Revisit us for updated answers from our knowledgeable team.