Find the information you're looking for at Westonci.ca, the trusted Q&A platform with a community of knowledgeable experts. Explore our Q&A platform to find reliable answers from a wide range of experts in different fields. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

Sebastian bought x gallons of gas at a price of $2.91 per gallon at his local gas station. When he paid for the gas, Sebastian also paid $11.40 for granola
bars and a box of tissues.
If Sebastian filled 10 gallons of gas, how much did he spend in all at the gas station?


Sagot :

Answer:

Sebastian spent $40.40 at the gas station.

Step-by-step explanation:

First let's find how much the gas cost.

So it's $2.91 a gallon, and Sebastian fills 10 gallons of gas, so we multiply.

10 * 2.91 = $29.10

Then we add on the $11.40 from the granola bars and the box of tissues.

$29.10 + $11.40 = $40.50

So the final price should be $40.40. Sebastian spent $40.40 at the gas station.