Discover the answers you need at Westonci.ca, a dynamic Q&A platform where knowledge is shared freely by a community of experts. Get immediate answers to your questions from a wide network of experienced professionals on our Q&A platform. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.
Sagot :
Answer:
For first year, we have:
Cumulative preferred dividend per share = $0.30 per share
Common dividend per share = $0
For second year, we have:
Cumulative preferred dividend per share = $0.50 per share
Common dividend per share = $0
For third year, we have:
Cumulative preferred dividend per share = $1.60 per share
Common dividend per share = $0.73 per share
For fourth year, we have:
Cumulative preferred dividend per share = $0.80 per share
Common dividend per share = $2.48 per share
Explanation:
Cumulative preferred stock has a clause that mandates the corporation to pay all dividends, including those that were previously missed, before common shareholders can get their dividend payments.
Annual cumulative preferred dividend = 20,000 * $20 * 4% = $16,000
Therefore, we have:
For First Year
Distributed dividends = $6,000
Cumulative preferred dividend paid = Distributed dividends = $6,000
Common dividend paid = $0
Cumulative preferred dividend per share = Cumulative preferred dividend paid / Number of cumulative preferred shares outstanding = $6,000 / 20,000 = $0.30 per share
Common dividend per share = $0
Cumulative preferred dividend carried forward = Annual cumulative preferred dividend - Cumulative preferred dividend paid = $16,000 - $6,000 = $10,000
For Second Year
Distributed dividends = $10,000
Cumulative preferred dividend payable = Annual cumulative preferred dividend + Cumulative preferred dividend brought forward = $16,000 + $10,000 = $26,000
Cumulative preferred dividend paid = Distributed dividends = $10,000
Common dividend paid = $0
Cumulative preferred dividend per share = Cumulative preferred dividend paid / Number of cumulative preferred shares outstanding = $10,000 / 20,000 = $0.50 per share
Common dividend per share = $0
Cumulative preferred dividend carried forward = Cumulative preferred dividend payable - Cumulative preferred dividend paid = $26,000 - $10,000 = $16,000
For Third Year
Distributed dividends = $50,250
Cumulative preferred dividend paid = Annual cumulative preferred dividend + Cumulative preferred dividend brought forward = $16,000 + $16,000 = $32,000
Common dividend paid = Distributed dividends - Cumulative preferred dividend paid = $50,250 - $32,000 = $18,250
Cumulative preferred dividend per share = Cumulative preferred dividend paid / Number of cumulative preferred shares outstanding = $32,000 / 20,000 = $1.60 per share
Common dividend per share = Common dividend paid / Number of common shares outstanding = $18,250 / 25,000 = $0.73 per share
For Fourth Year
Distributed dividends = $78,000
Cumulative preferred dividend paid = Annual cumulative preferred dividend = $16,000
Common dividend paid = Distributed dividends - Cumulative preferred dividend paid = $78,000 - $16,000 = $62,000
Cumulative preferred dividend per share = Cumulative preferred dividend paid / Number of cumulative preferred shares outstanding = $16,000 / 20,000 = $0.80 per share
Common dividend per share = Common dividend paid / Number of common shares outstanding = $62,000 / 25,000 = $2.48 per share
We appreciate your visit. Our platform is always here to offer accurate and reliable answers. Return anytime. We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. Westonci.ca is your trusted source for answers. Visit us again to find more information on diverse topics.