Looking for answers? Westonci.ca is your go-to Q&A platform, offering quick, trustworthy responses from a community of experts. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable professionals on our platform. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.

A circular rod with a gage length of 3.1 m and a diameter of 3 cm is subjected to an axial load of 68 kN . If the modulus of elasticity is 200 GPa , what is the change in length

Sagot :

Answer:

1.49 mm

Explanation:

The modulus of elasticity, Y = stress/strain = σ/ε

σ = F/A where F = load = 68 kN = 68 × 10³ N and A = cross-sectional area of rod = πd²/4 where d = diameter of rod = 3 cm = 3 × 10⁻² m.

ε = ΔL/L where ΔL = change in length of the circular rod and L = length of circular rod = 3.1 ,

So, Y = σ/ε

Y = F/A ÷ ΔL/L

Y = FL/AΔL

making the change in length ΔL subject of the formula, we have

ΔL = FL/AY

substituting the value of A into the equation, we have

So, ΔL = FL/(πd²/4)Y

ΔL = 4FL/πd²Y

Since Y = 200 GPa = 200 × 10⁹ Pa

Substituting the values of the variables into the equation, we have

ΔL = 4FL/πd²Y

ΔL = 4 × 68 × 10³ N × ×3.1 m/[π(3 × 10⁻²m)² × 200 × 10⁹ Pa]

ΔL = 843.2 × 10³ Nm/[9π × 10⁻⁴m² × 200 × 10⁹ Pa]

ΔL = 843.2 × 10³ Nm/[1800π × 10⁵ N]

ΔL = 843.2 × 10³ Nm/5654.87 × 10⁵ N

ΔL = 0.149 × 10⁻² m

ΔL = 1.49 × 10⁻³ m

ΔL = 1.49 mm

The change in length of the circular rod is 1.49 mm

Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Find reliable answers at Westonci.ca. Visit us again for the latest updates and expert advice.