Discover answers to your most pressing questions at Westonci.ca, the ultimate Q&A platform that connects you with expert solutions. Join our platform to connect with experts ready to provide detailed answers to your questions in various areas. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

A 4-pound bag of flour costs $10.24. What is the price per ounce if there are 16 ounces in a pound?


Sagot :

Answer:

The price per ounce is $0.16

Step-by-step explanation:

We have:

Price of a 4-pound bag = $10.24

1 pound = 16 ounces

Price per ounce =?

Hence the price per ounce is:

[tex] \frac{\$ 10.24}{4 pound}*\frac{1 pound}{16 ounces} = \frac{\$ 0.16}{ounce} [/tex]

Therefore, the price per ounce is $0.16

I hope it helps you!