Welcome to Westonci.ca, your ultimate destination for finding answers to a wide range of questions from experts. Get immediate and reliable answers to your questions from a community of experienced experts on our platform. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.

A unit of gas costs 4.2 pence on averge ria uses 50.1 units of gas a week she pays for the gas she uses in 13 weeks work out an estimsate for the amount ria pays

Sagot :

Answer:

Step-by-step explanation:

Cost per unit of gas = 4.2 pence

Average units of gas used per week = 50.1 units

Total cost of gas per week = Cost per unit of gas × Average units of gas used per week

= 4.2 pence × 50.1

= 210.42 pence

= £ 2.1042

Amount ria pays for gas for 13 weeks = cost of gas per week × number of weeks

= 210.42 pence × 13

= 2,735.46 pence

2,735.46 pence = £ 27.3546

We hope our answers were helpful. Return anytime for more information and answers to any other questions you may have. Your visit means a lot to us. Don't hesitate to return for more reliable answers to any questions you may have. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed with our latest expert advice.