At Westonci.ca, we make it easy for you to get the answers you need from a community of knowledgeable individuals. Connect with a community of experts ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

Calculate the molarity of the H2SO4 solution if 17.45mL of NAOH was necessary to reach the endpoint of the titration. The molarity of the NAOH solution was 0.425 M and 26.30mL of H2SO4 was added to the Erlenmeyer flask.

Sagot :

Answer:

0.141 M

Explanation:

Step 1: Write the balanced neutralization reaction

H₂SO₄ + 2 NaOH ⇒ Na₂SO₄ + 2 H₂O

Step 2: Calculate the reacting moles of NaOH

17.45 mL of 0.425 M NaOH react.

0.01745 L × 0.425 mol/L = 7.42 × 10⁻³ mol

Step 3: Calculate the moles of H₂SO₄ that reacted with 7.42 × 10⁻³ moles of NaOH

The molar ratio of H₂SO₄ to NaOH is 1:2. The reacting moles of H₂SO₄ are 1/2 × 7.42 × 10⁻³ mol = 3.71 × 10⁻³ mol.

Step 4: Calculate the molarity of H₂SO₄

3.71 × 10⁻³ moles of H₂SO₄ are in 26.30 mL of solution.

[H₂SO₄] = 3.71 × 10⁻³ mol/26.30 × 10⁻³ L = 0.141 M