Westonci.ca is the Q&A platform that connects you with experts who provide accurate and detailed answers. Join our platform to connect with experts ready to provide detailed answers to your questions in various areas. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

If the radius of curvature of a mirror is 15m and the distance of the object from the mirror is 10m. Find the distance of the image from the mirror and the magnification of the object in meter


Sagot :

Answer:

Data given.

focal length (f)=15m÷2=7.5m

Distance of the object(U)=10m

Image distance (v)=?

Magnification (M)=?

Solution:

From:

1/f=1/u+1/v

1/7.5=1/10+1/v=75

then v=75m

Magnification, M=u/v

=75/10=7.5

Then magnification=7.5

Answer:

v = 30 m and m = 3

Explanation:

Given that,

The radius of curvature of the mirror, R = 15 m

Focal length, f = 7.5 m

Object distance, u = -10 m

We need to find the image distance and the magnification of the object.

Using mirror's formula,

[tex]\dfrac{1}{v}-\dfrac{1}{u}=\dfrac{1}{f}\\\\\dfrac{1}{v}=\dfrac{1}{f}+\dfrac{1}{u}\\\\\dfrac{1}{v}=\dfrac{1}{(7.5)}+\dfrac{1}{(-10)}\\\\v=30\ m[/tex]

The magnification of the object in mirror is given by :

[tex]m=\dfrac{-v}{u}\\\\m=\dfrac{-30}{-10}\\\\m=3[/tex]

So, the distance of the image from the mirror and the magnification of the object are 30 m and 3 respectively.