Discover the answers you need at Westonci.ca, where experts provide clear and concise information on various topics. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.
Sagot :
Answer:
a = 0.0040 m/s², v = 14.4 m/s.
Step-by-step explanation:
Given that,
The distance between Kathmandu and Khanikhola, d = 26 km = 26000 m
Time, t = 1 hour = 3600 seconds
Let a is the acceleration of the bus. Using second equation of motion,
[tex]d=ut+\dfrac{1}{2}at^2[/tex]
Where
u is the initial speed of the bus, u = 0
So,
[tex]d=\dfrac{1}{2}at^2\\\\a=\dfrac{2d}{t^2}\\\\a=\dfrac{2\times 26000}{(3600)^2}\\\\a=0.0040\ m/s^2[/tex]
Now using first equation of motion.
Final velocity, v = u +at
So,
v = 0+0.0040(3600)
v = 14.4 m/s
Hence, this is the required solution.
We appreciate your time on our site. Don't hesitate to return whenever you have more questions or need further clarification. Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Thank you for trusting Westonci.ca. Don't forget to revisit us for more accurate and insightful answers.