Explore Westonci.ca, the top Q&A platform where your questions are answered by professionals and enthusiasts alike. Our platform provides a seamless experience for finding precise answers from a network of experienced professionals. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

You want to buy juices while shopping at ShopRite but are stuck between buying a bottle of apple juice and orange juice. The apple juice is 2 Liters and costs $3.00 while the orange juice is 3 Liters and costs $3.99. Which juice bottle is the better deal?

Sagot :

Answer:

Orange juice

Step-by-step explanation:

The bottle of apple juice costs 3 dollars for 2 liters, and the bottle of orange juice costs 3.99 dollars for 3 liters. To see which bottle has the better deal, we need to make the liters the same so we can compare them.

We can divide the 2 liters for 3 dollars ratio by 2 to get that 1 liter of apple juice costs 1.5 dollars, and we can divide the orange juice ratio by 3 to get that 1 liter of orange juice costs 1.33 dollars. We see that for 1 liter, orange juice is cheaper, so it is the better deal.

Thanks for using our service. We aim to provide the most accurate answers for all your queries. Visit us again for more insights. Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed by returning for our latest expert advice.