Welcome to Westonci.ca, the place where your questions find answers from a community of knowledgeable experts. Our Q&A platform offers a seamless experience for finding reliable answers from experts in various disciplines. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

A 200-lb man carries a 10-lb can of paint up a helical staircase that encircles a silo with radius 30 ft. If the silo is 60 ft high and the man makes exactly two complete revolutions, how much work is done by the man against gravity in climbing to the top

Sagot :

Answer:

17.07 kJ

Explanation:

The work done against gravity by the man W equals the potential energy change of the man and can of paint, ΔU

W = ΔU = mgΔy where m = mass of man and can of paint = 200 lb + 10 lb = 210 lb = 210 × 1 kg/2.205 lb, g = acceleration due to gravity = 9.8 m/s² and Δy = height of silo = 60 ft = 60 × 1m/3.28 ft

Since W = mgΔy, we substitute the values of the variables into the equation.

So,

W = mgΔy

W = 210 lb × 1 kg/2.205 lb × 9.8 m/s² × 60 ft × 1m/3.28 ft

W = 123480/7.2324 J

W = 17073.2 J

W = 17.0732 kJ

W ≅ 17.07 kJ