Get the answers you need at Westonci.ca, where our expert community is dedicated to providing you with accurate information. Join our Q&A platform and get accurate answers to all your questions from professionals across multiple disciplines. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.
Sagot :
Answer:
$2,765,000
Explanation:
Calculation to determine what amount of cost of goods sold did ABC record in 20X8 prior to consolidation
Cost of goods sold= $79 each* 35,000
Cost of goods sold=$2,765,000
Therefore the amount of cost of goods sold that ABC record in 20X8 prior to consolidation is $2,765,000
Using the information given and assuming that ABC Corporation sells the chairs it produces to XYZ Company only, the cost of goods sold is $3,150,000.
Data and Calculations:
Shareholding of ABC Corporation in XYZ = 75%
ABC production units in 20X8 = 50,000 chairs
Number of units sold to XYZ = 35,000 chairs
Cost of product per unit = $90
Thus, if ABC Corporation sells the chairs it produces to XYZ Company only, the cost of goods sold is $3,150,000 ($90 x 35,000).
Learn more: https://brainly.com/question/18648409
We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed with our latest expert advice.