Westonci.ca offers fast, accurate answers to your questions. Join our community and get the insights you need now. Connect with a community of experts ready to help you find solutions to your questions quickly and accurately. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

What is the present value of an investment that will pay $2,000 at the end of the year when interest is compounded annually at 5.10%

Sagot :

Answer:

the present value of an investment is $1,902.94

Explanation:

The computation of the present value of an investment is given below:

present value

= Future value ÷ (1 + rate of interest)^time period

=$2,000 ÷ (1+.051)^1

= $2,000 ÷ 1.051

= $1902.94

Hence, the present value of an investment is $1,902.94