Welcome to Westonci.ca, where your questions are met with accurate answers from a community of experts and enthusiasts. Connect with professionals ready to provide precise answers to your questions on our comprehensive Q&A platform. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.
Sagot :
Answer:
To 318.18 mL would you need to dilute 20.0 mL of a 1.40 M solution of LiCN to make a 0.0880 M solution of LiCN
Explanation:
Dilution is the reduction of the concentration of a chemical in a solution and consists simply of adding more solvent.
In a dilution the amount of solute does not vary. But as more solvent is added, the concentration of the solute decreases, as the volume (and weight) of the solution increases.
In a solution it is fulfilled:
Ci* Vi = Cf* Vf
where:
- Ci: initial concentration
- Vi: initial volume
- Cf: final concentration
- Vf: final volume
In this case:
- Ci= 1.40 M
- Vi= 20 mL
- Cf= 0.088 M
- Vf= ?
Replacing:
1.40 M* 20 mL= 0.088 M* Vf
Solving:
[tex]Vf=\frac{1.40 M* 20 mL}{0.088 M}[/tex]
Vf= 318.18 mL
To 318.18 mL would you need to dilute 20.0 mL of a 1.40 M solution of LiCN to make a 0.0880 M solution of LiCN
Thank you for your visit. We are dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. We appreciate your visit. Our platform is always here to offer accurate and reliable answers. Return anytime. We're glad you chose Westonci.ca. Revisit us for updated answers from our knowledgeable team.