Find the best answers to your questions at Westonci.ca, where experts and enthusiasts provide accurate, reliable information. Get quick and reliable solutions to your questions from knowledgeable professionals on our comprehensive Q&A platform. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.
Sagot :
Answer:
Daylily: $9
Geranium: $2
Step-by-step explanation:
1 daylily costs x.
1 geranium costs y.
11x + 4y = 107
4x + 12y = 60
Multiply the first equation by 3 and subtract the second equation from it.
29x = 261
x = 9
4x + 12y = 60
4(9) + 12y = 60
12y = 24
y = 2
Answer:
Daylily: $9
Geranium: $2
Answer:
1) Set up a system of equations. Assign each plant a variable. I used X for Daylillies and Y for Geraniums. In this case:
11x + 4y = 107
4x + 12y = 60
2) Get one variable by itsef. You can choose to either get the X or the Y by itself. For the sake of ease, I'll go with achieving X.
3) Using the equation 4x + 12y = 60, isolate the 4x.
4x = -12y + 60
4) Divide both sides by 4.
x = -3y + 15
5) X is isolated. Now plug in that isolated X into another remaining equation in order to isolate Y. Don't forget to combine like terms.
11(-3y + 15) + 4y = 107
-33y + 165 + 4y = 107
-29y + 165 = 107
-29y = -58
y = 2
6) You have your Y, which means that each Geranium costs $2 each. Now, you need to find X. Plug in Y into any of the first two equations that we started with.
4x + 12(2) = 60
4x + 24 = 60
4x = 36
x = 9
7) You now have both X and Y. Daylillies cost $9 each, and Geraniums cost $2 each.
8) You can double-check your answers by plugging in your final X and Y values into any of the first equations you wrote. If it comes out equal, it works.
We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. Thank you for visiting Westonci.ca. Stay informed by coming back for more detailed answers.