Discover answers to your questions with Westonci.ca, the leading Q&A platform that connects you with knowledgeable experts. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of experts on our user-friendly Q&A platform. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.
Sagot :
Answer:
(a) The angle of projection is 63 degree.
(b) The velocity of projection is 24.5 m/s.
Explanation:
Height, h = 1 m
horizontal distance, d = 50 m
time, t = 4.5 s
Let the initial velocity is u and the angle is A.
(a) Horizontal distance = horizontal velocity x time
50 = u cos A x 4.5
u cos A = 11.1 .....(1)
Use second equation of motion in vertical direction
[tex]h = u t + 0.5 gt^2\\\\- 1 = u sin A \times 4.5 - 0.5 \times 9.8\times 4.5^2\\\\u sin A = 21.8 ..... (2)[/tex]
Divide (2) by (1)
tan A = 1.97
A = 63 degree
(b) Substitute the value of A in equation (2)
u x sin 63 = 21.8
u = 24.5 m/s
Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. We're dedicated to helping you find the answers you need at Westonci.ca. Don't hesitate to return for more.