Westonci.ca connects you with experts who provide insightful answers to your questions. Join us today and start learning! Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.
Sagot :
Answer:
If the company makes the units, it will save $100,000.
Explanation:
Giving the following information:
Direct materials $8
Direct labor 2
Variable overhead 1
Number of units= 100,000
Buying= $12 per unit
As the fixed costs are unavoidable, should not be taken into account.
Total cost of production= (8 + 2 + 1)*100,000= $1,100,000
Total cost of buying= 12*100,000= $1,200,000
If the company makes the units, it will save $100,000.
Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. We appreciate your visit. Our platform is always here to offer accurate and reliable answers. Return anytime. Thank you for using Westonci.ca. Come back for more in-depth answers to all your queries.