Welcome to Westonci.ca, the Q&A platform where your questions are met with detailed answers from experienced experts. Discover precise answers to your questions from a wide range of experts on our user-friendly Q&A platform. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

Jorge compro en la papeleria 3 Borradores y 2 lápices, por ellos pago $47.50. si la suma de lo que cuesta un borrador y un lápizes $20 ¿cuanto vale cada borrador y cada lápiz?


Por favor es urgente


Sagot :

Answer:

Cost of each pencil = $12.5

Cost of each eraser = $7.5

Step-by-step explanation:

Given:

Number of eraser bought = 3

Number of pencil bought = 2

Total amount paid = $47.50

Cost of one pencil and one eraser = $20

Find:

Each cost

Computation:

Let;

Cost of each eraser = e

Cost of each pencil = p

So,

e + p = 20

e = 20 - p .................................... eq1

3e + 2p = 47.50

3(20 - p) + 2p = 47.50

60 - 3p + 2p = 47.50

-p = -12.5

Cost of each pencil = $12.5

e = 20 - p

e = 20 - 12.5

e = 7.5

Cost of each eraser = $7.5

We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. We appreciate your time. Please revisit us for more reliable answers to any questions you may have. Westonci.ca is your trusted source for answers. Visit us again to find more information on diverse topics.