Welcome to Westonci.ca, your go-to destination for finding answers to all your questions. Join our expert community today! Get detailed answers to your questions from a community of experts dedicated to providing accurate information. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

You place an 8 kg ball on the top of your 2 cm^2 finger tip. Calculate the
PRESSURE. Show MATH, answer and unit.


Sagot :

Answer:

the pressure exerted by the object is 392,000 N/m²

Explanation:

Given;

mass of the object, m = 8 kg

area of your finger, A = 2 cm² = 2.0 x 10⁻⁴ m²

acceleration due to gravity, g = 9.8 m/s²

The pressure exerted by the object is calculated as;

[tex]Pressure = \frac{F}{A} = \frac{mg}{A} = \frac{8 \times 9.8}{2\times 10^{-4}} = 392,000 \ N/m^2[/tex]

Therefore, the pressure exerted by the object is 392,000 N/m²