Discover the answers to your questions at Westonci.ca, where experts share their knowledge and insights with you. Our platform connects you with professionals ready to provide precise answers to all your questions in various areas of expertise. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

Mia invests $5,000 in an index fund. After 1 year, the fund's share price has increased by 8%. How much did Mia gain?

Sagot :

Answer: In the end, she has $5400 in total, so she must gain $400 on her investment.

Step-by-step explanation:

8% is 0.08 >>> add 1 to it = 1.08

5000*1.08 = 5400

or the other way to do this is 5000*0.08 = 400 and then 5000+400=5400

Hope this helps!

We hope this information was helpful. Feel free to return anytime for more answers to your questions and concerns. We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. Keep exploring Westonci.ca for more insightful answers to your questions. We're here to help.