Discover answers to your most pressing questions at Westonci.ca, the ultimate Q&A platform that connects you with expert solutions. Discover detailed solutions to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

Sayid is the sole shareholder of an S corporation in Hattiesburg, Mississippi. At a time when his stock basis is $20,000, the corporation distributes appreciated property worth $40,000 (basis of $20,000). There is no built-in gain. Sayid's taxable gain is:

Sagot :

Answer:

$20,000

Explanation:

The computation of the taxable gain is shown below:

The corporate gain is

= $40,000 - $20,000

= $20,000

Now the stock basis is increased i.e.

= $20,000 + $20,000

= $40.000

Now the stock basis decreased to zero i.e.

= $40,000 - $40,000

= $0

So, here the taxable gain is of $20,000