Welcome to Westonci.ca, where you can find answers to all your questions from a community of experienced professionals. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

It takes the elevator in a skyscraper 4.0 s to reach its cruising speed of 10 m/s. A 60 kg passenger gets aboard on the ground floor.
1. What is the passenger's apparent weight before the elevator starts moving?
2. What is the passenger's apparent weight whilethe elevator is speeding up?
3. What is the passenger's apparent weight afterthe elevator reaches its cruising speed?


Sagot :

Answer:

1. 588 N

2. 738 N

3. 588 N

Explanation:

time, t = 4 s

initial velocity, u = 0

final velocity, v = 10 m/s

mass, m= 60 kg

1.

Weight of passenger before starts

W =m g = 60 x 9.8 = 588 N

2.

When the elevator is speeding up

v = u + a t

10 = 0 + a x 4

a = 2.5 m/s2

Now the weight is

W' = m (a + g) = 60 (9.8 + 2.5) = 738 N

3.

When he reaches the cruising speed, the weight is

W = 588 N