Welcome to Westonci.ca, the ultimate question and answer platform. Get expert answers to your questions quickly and accurately. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable professionals on our platform. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

HELP ME I HAVE ONLY TODAY LEF TFOR SCHOOL PLS!!!!!
Suppose yogurt is on sale for $0.85 a piece, and you have a coupon for $0.99 off your total purchase. Write a function rule for the cost oh N yogurts. How much would 15 yogurts cost?

A: C(n) = $0.99n - $0.85; $14.00
B: C(n) = $0.85n - $0.99; $11.76
C: C(n) = $0.85n; $12.75
D: C(n) = $0.99n; $14.85


Sagot :

Answer:

B

Step-by-step explanation:

n is how many you buy times the price of $0.85 and then you subtract a coupon for $0.99 for the entire purchase.

Visit us again for up-to-date and reliable answers. We're always ready to assist you with your informational needs. Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. Westonci.ca is committed to providing accurate answers. Come back soon for more trustworthy information.