Westonci.ca is the premier destination for reliable answers to your questions, provided by a community of experts. Experience the convenience of getting reliable answers to your questions from a vast network of knowledgeable experts. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.

Find the area of
1.Table
Length = 123cm
Width = 82cm
Height = 76cm

2.Living room
Length = 422cm
Width = 278cm
Height = 253cm

3. Door
Length = 87cm
Width = 2.3cm
Height = 208cm​


Sagot :

Answer:

1. 766,536cm^3

2. 29,680,948cm^3

3. 41,620.8cm^3

Step-by-step explanation:

1. 123×82 = 10,086 10,086×76 = 766,536

2. 422×278 = 117,316 117,316×253 = 29,680,948

3. 87×2.3 = 200.1 200.1×208 = 41,620.8

Hope this helps! :)