Welcome to Westonci.ca, where finding answers to your questions is made simple by our community of experts. Discover comprehensive solutions to your questions from a wide network of experts on our user-friendly platform. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.
Sagot :
Answer:
$1.70
Step-by-step explanation:
To figure out how much each apple costs, divide $1.50 by the quantity of apples (6). The answer to that is $0.25, so multiply it by the two apples to get $0.50.
For the oranges, divide $3 by 5. The answer for that is $0.60. Multiply that by the two oranges to get $1.20.
Then, add $0.50 to $1.20 to get a total of $1.70
Answer:
$1.70
Step-by-step explanation:
We know that you can buy 6 apples for $1.50 and 5 oranges for $3.00. So let's look at the cost for one individual apple first.
To find the amount/apple we can divide $1.50 by 6. Here's another way to look at it:
Assume A is cost per apple.
6A = $1.50
6A/6 = $1.50/6
A = $0.25
Now to find the amount for 2 apples, you want to multiply the amount it costs for one apple by 2, because you are multiplying the quantity by 2 as well.
A= $0.25
A *2 = $0.25 * 2
2A = $0.50
So for two apples, it is 50 cents.
We can use a similar process for oranges but with a different price and quantity.
Assume R is cost per orange.
5R = $3.00
5R/5 = $3.00/5
R = $0.60
To find the amount for two oranges we multiply the cost by two.
R = $0.60
R*2 = $0.60*2
2R = $1.20
Finally, we want the total amount for apples AND oranges so we find the sum.
$0.50 + $1.20 = $1.70
We appreciate your visit. Hopefully, the answers you found were beneficial. Don't hesitate to come back for more information. We appreciate your visit. Our platform is always here to offer accurate and reliable answers. Return anytime. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed with our latest expert advice.