Westonci.ca is the premier destination for reliable answers to your questions, provided by a community of experts. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our Q&A platform. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

Marina spent $13.50 at the grocery store. She bought pears, kiwis, and pineapples. Pears cost $0.50 each, pineapples cost $1.50 each, and kiwis are $0.30 each.How many of each kind did she buy if she bought 9 more pears than pineapples and 2 fewer kiwis than pears? Branliest if correct.

Sagot :

Answer:

Number of pineapples = 10

Number of pears = 10 + 9 = 19

Number of kiwis = 10 - 2 = 8

Step-by-step explanation:

Money = $ 13.5

Cost of a pear = $ 0.5

Cost of a pineapple = $ 1.5

Cost of a kiwi = $ 0.3

let the number of pineapple = p  

Number of pears = p + 9

Number of kiwis = p - 2

Cost is

0.5 (p + 9) + 0.15 p + 0.3 (p - 2) = 13.5

0.5 p + 4.5 + 0.15 p + 0.3 p - 0.6 = 13.5  

0.95 p = 9.6

p = 10

So, number of pineapples = 10

Number of pears = 10 + 9 = 19

Number of kiwis = 10 - 2 = 8  

Answer:

3 pineapples  12 pears  10 kiwis