Discover the answers to your questions at Westonci.ca, where experts share their knowledge and insights with you. Find reliable answers to your questions from a wide community of knowledgeable experts on our user-friendly Q&A platform. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

a 6 ounce bag of raisins costs $2.46.an 8 ounce bag of raisins costs $3.20.which is the better deal?

Sagot :

6 ounce bag
[tex] \frac{246}{6} = 41[/tex]
8 ounce bag
[tex] \frac{320}{8} = 40[/tex]

The eight ounce bag costs one cent less per ounce. It's therefore a better deal.