Welcome to Westonci.ca, your go-to destination for finding answers to all your questions. Join our expert community today! Ask your questions and receive accurate answers from professionals with extensive experience in various fields on our platform. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.
Sagot :
Answer:
(i) 3.438159 kg
(ii) 5.336803297 cm
Step-by-step explanation:
the external diameter = 12 cm, => the radius = 6 cm.
the internal diameter = 12 - 2×2 = 8 cm, radius = 4 cm.
I assume the mass of 1 cm³ (not cm) is 5.4 g (very, very light metal).
the material is in the volume of external sphere minus internal (empty) sphere.
the volume of a sphere is
4/3 × pi×r³
V-e = 4/3 × pi×6³ = 4/3 × pi×216 = 4×pi×72 = 904.7786842 cm³
V-i = 4/3 × pi×4³ = 4/3 × pi×64 = 268.0825731 cm³
V-e - V-i = 4/3 × pi×(216-64) = 4/3 × pi×152 = 636.6961111 cm³
1cm³ = 5.4g
636.6961111 cm³ = 5.4×636.6961111 = 3438.159g = 3.438159 kg
for (ii) we need to work with the volume of the material and calculate backwards to find the radius of the sphere with the full volume of that size.
636.6961111 = 4/3 × pi×r³ = 4/3 × pi×152
152 = r³
r = 5.336803297
Visit us again for up-to-date and reliable answers. We're always ready to assist you with your informational needs. Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Thank you for visiting Westonci.ca, your go-to source for reliable answers. Come back soon for more expert insights.