Discover the best answers at Westonci.ca, where experts share their insights and knowledge with you. Discover a wealth of knowledge from experts across different disciplines on our comprehensive Q&A platform. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

A 4-pack of plastic flower pots costs $4.08. What is the unit price?

Sagot :

Answer:

If 4 flower pots cost 4.08 dollars, then 1 flower pot costs 4.08/4 dollars.

4.08/4 = 1.02.

So the unit price is $1.02.

Let me know if this helps!