Discover the best answers at Westonci.ca, where experts share their insights and knowledge with you. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.

josue bought 7 pounds of pretzels at a local wholesaler for $16.80. his friend ricardo bought 5 pounds of pretzels at the supermarket for $12.75. Ricardo thinks he got the better deal because $12.75 is less than $16.80. Is Ricardo's reasoning correct? Explain why or why not.

Sagot :

(josue) 16.8/7 = $2.4 per lb
(ricardo) 12.75/5 = $2.55 per lb

ricardo is incorrect because if you solve for the price per pound ( price/amount ), josue paid $2.40 for each pound of pretzels while ricardo paid $2.55 per pound. ricardo ended up paying more.