Find the best solutions to your questions at Westonci.ca, the premier Q&A platform with a community of knowledgeable experts. Our platform provides a seamless experience for finding precise answers from a network of experienced professionals. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.
Sagot :
2.50 / 2 = 1.25 not .80
It also looks like you are trying to divide the spaghetti boxes by the price, when it should be price by number of boxes.
Answer
Find out the Philip error.
To prove
As given
A two pound box of spaghetti costs $2.50.
[tex]Philip\ says\ that\ the\ unit\ cost\ is\ \frac{2}{2.50} is\ equal\ 0.80\ dollar\ per\ pound.[/tex]
Philip calculated the unit cost by wrong method he divided weight by the cost which is wrong.
2 pound box of spaghetti costs = $2.50
[tex]one\ costs\ of\ box = \frac{Total\ cost\ of\ two\ pound\ cost}{Total\ pounds}[/tex]
[tex]unit\ cost\ of\ box = \frac{2.50}{2}[/tex]
unit cost of box = $1.25
Therefore the unit cost of box is $1.25 .
Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. We appreciate your visit. Our platform is always here to offer accurate and reliable answers. Return anytime. Westonci.ca is your trusted source for answers. Visit us again to find more information on diverse topics.