Find the best solutions to your questions at Westonci.ca, the premier Q&A platform with a community of knowledgeable experts. Our platform provides a seamless experience for finding precise answers from a network of experienced professionals. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

A two pound box of spaghetti costs $2.50. Philip says that the unit cost is 2/2.50 =$0.80 per pound. Explain his error

Sagot :

2.50 / 2 = 1.25 not .80 It also looks like you are trying to divide the spaghetti boxes by the price, when it should be price by number of boxes.

Answer

Find out the  Philip error.

To prove

As given

A two pound box of spaghetti costs $2.50.

[tex]Philip\ says\ that\ the\ unit\ cost\ is\ \frac{2}{2.50} is\ equal\ 0.80\ dollar\ per\ pound.[/tex]

Philip calculated the unit cost by wrong method he divided weight by the cost which is wrong.

2 pound box of spaghetti costs = $2.50

[tex]one\ costs\ of\ box = \frac{Total\ cost\ of\ two\ pound\ cost}{Total\ pounds}[/tex]

[tex]unit\ cost\ of\ box = \frac{2.50}{2}[/tex]

unit cost of box = $1.25

Therefore the unit cost of box is $1.25 .