Westonci.ca offers fast, accurate answers to your questions. Join our community and get the insights you need now. Get immediate answers to your questions from a wide network of experienced professionals on our Q&A platform. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

Madeline is renting bowling shoes for $3.50 every time she goes bowling. She could get a good pair of bowling shoes for $68.

If she goes once every two weeks during the year, would it be less expensive to rent or buy?

A Buy

B Rent


Sagot :

Answer:

rent would be cheaper

Step-by-step explanation:

1.50 x 26 = $39 or $48 for a pair

it would be nine dollars cheaper to rent than to buy

rent would be cheaper