Welcome to Westonci.ca, the Q&A platform where your questions are met with detailed answers from experienced experts. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

susie bought 4 hair bows for 0.50 each which equation shows how to find the total cost in dollars and cents of the hair bows bought

Sagot :

Hi! I'm happy to help!

We need to look for clues in the problem to see which operation we are going to use. We see the word each, which represents multiplication.

So, we will multiply 4 by 0.50 to get our cost.

4×0.5

2

So, the cost of the 4 hair bows is $2.00.

I hope this was helpful, keep learning! :D