Westonci.ca offers fast, accurate answers to your questions. Join our community and get the insights you need now. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

I WILL BRAINLIEST TO THE CORRECT ANSWER

The art teacher spends $120 on art supplies for a class project. The art teacher
spends $48 on poster boards and buys jars of paint that cost $6 each. How many jars
of paint does the art teacher buy?


I WILL BRAINLIEST TO THE CORRECT ANSWER The Art Teacher Spends 120 On Art Supplies For A Class Project The Art Teacher Spends 48 On Poster Boards And Buys Jars class=

Sagot :

120-48=72 which is the amount of money spent minus the boards she bought in which we divide now to get how many jars she bought
72/6 which would be 12
The art teacher buys 12 jars of paint !
The first question would be
120=48+6p

Answer:

I had the same problem on imagine math too. The answer for the first part is 120=48+6p. The answer for the second one is 12 Because 12 x 6=72 + 48 = 120.

Step-by-step explanation: