Answered

Discover a world of knowledge at Westonci.ca, where experts and enthusiasts come together to answer your questions. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

What is the speed of a walking person in m/s if the person travels 2000 m in 35 minutes?

Sagot :

Distance = 2000m

Time = 35 minutes = 35×60 sec = 2100 sec

We know, Speed = Distance/Time

Therefore, Speed

= 2000m/2100s = 20/21 m/s

Answer: 20/21 m/s

Hope it helps! Please do comment