At Westonci.ca, we make it easy for you to get the answers you need from a community of knowledgeable individuals. Get immediate and reliable answers to your questions from a community of experienced professionals on our platform. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.

Customers can pick their own apples at well orchards. They pay $6 to enter the orchard and $2 per pound for the apples they pick. Write a equation to model the total cost, y, for x pounds of apples.

Sagot :

Y=6+2x

Since y equals the total cost, it will be on its own in the equation. 6 dollars is a set amount, meaning that no matter how many apples they pick it’ll stay the same. HOWEVER, the cost will change depending on how many pound of apples they get

Every pound of apples is equal to 2 dollars, and since x stands for pounds of apples, it’ll be ( ex: x = 2, so 2x = 2(2) = 4)

So the equation will be y = 6 + 2x

I hope this helps
Thanks for stopping by. We are committed to providing the best answers for all your questions. See you again soon. Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. We're dedicated to helping you find the answers you need at Westonci.ca. Don't hesitate to return for more.