Get the answers you need at Westonci.ca, where our expert community is dedicated to providing you with accurate information. Experience the ease of finding accurate answers to your questions from a knowledgeable community of professionals. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

Brianna bought snacks for her team's practice. She bought a bag of oranges for $2.72 and a 20-pack of juice bottles. The total cost before tax was $45.12. How much was each bottle of juice?

Sagot :

Answer:

each bottle was $2.12 :P

Step-by-step explanation:

➼start by making an equation to find the price of the juice pack, in this case x would be the price of the juice pack because its unknown, the juice pack price(x) added to the price of the oranges(2.72) and equal the total(45.12), the before tax part is not needed info

2.72 + x = 45.12

➼now our aim to get x alone to find out its worth so we will have to do the opposite and subtract 2.72 from everything, since its positive

2.72-2.72=0 crosses out

45.12-2.72=42.4

➼which gets us x = 42.4 so one 20 pack is 42.40 dollars but we arent done yet, to find out the price of EACH bottle we must divide 42.4 by 20!

42.4/20=2.12

➼so to sum it up, each bottle is $2.12 :)

Answer:

$2.12

Step-by-step explanation:

1. Take the total and subtract the amount of the oranges so we can focus on the juice boxes.

45.12 - 2.72 = 42.4

2. Now that the oranges are out of the way, take the remaining amount of the total (how much the 20 boxes cost all together), 42.4, and divide by 20 to find how much each box costs.

42.4 ÷ 20 = 2.12

Hope I could help :)