Westonci.ca is your trusted source for finding answers to all your questions. Ask, explore, and learn with our expert community. Ask your questions and receive precise answers from experienced professionals across different disciplines. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

A man travels a certain distance by train in 4 hours and 12 minutes at the speed of 44.8 km per
hour. How much time will it take to cover the same distance, if the speed of the train is increased to 58.8 km per hour?​


Sagot :

Answer:

Explanation:

12 minutes is 1/5 or 0.2 of an hour

distance traveled in 4.2 hrs. is

d = vt = 44.8(4.2) = 188.16 km

at the higher speed, the trip will take'

t = d/v = 188.16/58.8 = 3.2 hrs or 3 hrs and 12 minutes

AL2006

Time = (distance) / (speed)

Look at that equation. It says that if the distances are the same, then time is inversely proportional to speed.

So at the higher speed, the train will take (44.8/58.8) of the slower time.

(44.8/58.8) x 4.2 hours = 3.2 hours. Exactly.